Chovnost

UPOZORNĚNÍ PRO CHOVATELE: Podle rozhodnutí členské schůze ze dne 18. 6. 2021 DÁLE PLATÍ kromě státem uložené povinnosti čipovat štěňata i POVINNOST TETOVAT.

UPOZORNĚNÍ PRO MAJITELE DOVEZENÝCH PSŮ, KTEŘÍ CHTĚJÍ ZÍSKAT CHOVNOST V ČR
1) Importovaní jedinci mohou bonitovat pouze, pokud předloží klubu EXPORTNÍ průkaz původu.
2) Uchovňovat psa lze podle FCI pouze v zemi, kde je zapsán v plemenné knize, tedy před bonitací MUSÍTE nechat přeregistrovat importovaného psa/fenu do plemenné knihy (v našem případě plemenná kniha Českého kynologického svazu - viz kontakty.

Pro uchovnění psa/feny potřebujete:

- absolvovat alespoň jednu klubovou nebo speciální výstavu v ČR od třídy mladý výše
- přihlásit se na bonitaci (je 3x do roka, na jaře samostatná nebo spolu se členskou schůzí, na podzim 2x spolu s klubovou nebo speciální výstavou)
- nechat si zkontrolovat dysplazii kyčelního kloubu, nejdříve v 15 měsících.  Uchovňují se všichni psi a feny mimo nejvyššího stupně dysplazie - E. Pes/fena se stupněm D (3) se pak smí křížit pouze se psem/fenou s negativním DKK. Snímky vyhodnocuje MUDr. Duchek - viz kontakty.

Chovnost po splnění podmínek registruje plemenná kniha ČKS - viz kontakty.

Psa je dobré zaregistrovat po bonitaci, feně můžete nechat zaregistrova chovnost až s prvním vrhem štěňat.

Registrace se provádí tak, že na plemennou knihu pošlete DOPORUČENĚ (lze tam zajít v úřední hodiny i osobně) průkaz původu, výstavní knížku, kde musíte mít zapsanou klubovou nebo speciální výstavu a potvrzení o kontrole DKK. Chovnost plemenná kniha zapisuje přímo do průkazu původu a do svého registru si zapíše výsledky výstav z výstavní knížky. 

A pozor - než doklady zašlete, udělejte si pro jistotu kopii. Stačí ofotit mobilním telefonem - kdyby pošta doklady ztratila.

PRO KRAŠÁKY platí ještě speciální vyšetření.  Podmínky vyšetření: viz metodický pokyn pod tlačíkem na tomto webu: PŘEDPISY A FORMULÁŘE  nebo ZDE